PL | EN
Filament do duku3D to wyjątkowy materiał.

Filament do duku3D to wyjątkowy materiał.

Filament do druku 3D powstaje z tworzyw termoplastycznych, używany jest najczęściej w procesie wykonywania druku przestrzennego za pomocą metody osadzania stopionego materiału FDM.

W tym sposobie druku nanoszony materiał, który jest termoplastycznym tworzywem sztucznym, wytłaczany jest przez specjalną dyszę głowicy drukarki 3D. Głowica jest ogrzewana do temperatury umożliwiającej topnienie filamentu.

Głowica drukarki reguluje przepływ danego tworzywa termoplastycznego oraz podlega przemieszczaniu w dwóch osiach według instrukcji programu CAM. Przemieszczanie w trzeciej osi zapewnia stół drukarki, który jest podgrzewany Model wytwarza się warstwa po warstwie, aż do końca wydruku 3D.

W drukarkach przestrzennych 3D FDM używa się przede wszystkim tworzyw sztucznych takich jak: PLA, ABS, PET-G, PVA, nylon, kompozyt tworzywa i drewna, kompozyt tworzywa i gipsu, kompozyt tworzywa i proszków metali oraz inne materiały. Drukarki przemysłowe i mniej typowe modele mogą używać jeszcze innych materiałów np.: żywic, gumy.

Filament do drukarek 3D to wyjątkowy materiał, który powstał z połączenia doświadczenia, technologii i potrzeb tworzenia.


Słowo filament, które pochodzi od łacińskiego słowa filum oznaczającego „ nić ”, jest używane w języku angielskim dla różnych struktur podobnych do nici, w tym:

  • Włókna galaktyczne. Są to największe znane struktury we wszechświecie.
  • Protuberancja słoneczna. Włókna plazmy słonecznej, widoczne na tle tarczy słonecznej.
  • Miofilament. włókna miofibryli zbudowane z białek.
  • Włókna białkowe. długie łańcuchy jednostek białkowych, występujące np. we włosach lub mięśniach.
  • Filamentacja. wydłużenie pojedynczych komórek bakteryjnych.
  • Włókna. substancje naturalne lub wytworzone przez człowieka, które cechuje duża długość i niewielka szerokość lub niewielki przekrój poprzeczny są znacznie dłuższe niż szerokie.
  • Żarniki elektryczne Cienkie druty oporowe, które w żarówce elektrycznej wytwarzają wystarczającą ilość ciepła, aby emitować światło lub źródła światła w żarówkach Led.

Filament do druku 3D. To materiał termoplastyczny, wytłaczany na bazie polimerów, dedykowany do wykorzystania w drukarkach 3D wykorzystujących technologię FFM/FDM [do wytwarzania wydruków 3D poprzez układanie stopionego materiału termoplastycznego warstwa po warstwie] Filamenty wytwarzane są z różnych polimerów termoplastycznych, różniących się własnościami fizycznymi i chemicznymi.


Słowo filament ma wiele znaczeń i jest używane w wielu językach świata od dawna. Natomiast zastosowanie słowa filament w odniesieniu do druku 3D nie ma długiej historii.


W rzeczywistości technologia druku 3D FDM (Fused Deposition Modeling) stała się dość popularna i imponująca dla ogółu społeczeństwa około 2009 roku ze względu na jej spopularyzowanie w mediach.


W 2009 roku patenty FDM przeszły do domeny publicznej, otwierając drogę dla szerokiej fali innowacji w drukarkach 3D FDM. Rozpoczął się proces spadku cen stacjonarnych drukarek 3D, a co za tym idzie, w miarę upowszechniania się technologii, wzrostu zapotrzebowania na filamenty wytwarzane na bazie polimerów.


Wraz z wygaśnięciem patentów FDM, pierwsze lata dekady stały się latami druku 3D. Produkcja addytywna staje się zatem realną i niedrogą techniką prototypowania i produkcji dla przedsiębiorstw, otwierając nowe możliwości.


W 2013 roku prezydent Barack Obama w swoim przemówieniu o stanie państwa wspomniał o druku 3D . Wypowiedz prezydenta sprawiła, że „drukowanie 3D” stało się modnym hasłem.


Druk 3D jest obecny w umysłach ogółu społeczeństwa i w decyzjach politycznych. Technologia nieustannie się rozwija, podobnie jak zastosowania tej technologii. Coraz więcej małych i dużych firm oraz osób prywatnych korzysta z niskiej ceny prototypowania oferowanej przez druk 3D.


Druk 3D jest tak ekscytującą dziedziną z wielu różnych powodów.


W tym z pozornie nieograniczonych możliwości, jakie zapewnia. Jedną z tych pozornie nieskończonych możliwości jest wybór odpowiednich filamentów do druku 3D. Kiedy przyjrzysz się różnym dostępnym na rynku filamentom, próba ustalenia, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie, może być przytłaczająca. Każdy filament ma swoje unikalne właściwości, zastosowania i cechy, które należy wziąć pod uwagę.

Filamenty z dodatkiem odpadów z pomidorów, oliwek.

Filamenty z dodatkiem odpadów z pomidorów, oliwek.


Niezwykłość filamentu polega na tym, że włókno wytworzone z termoplastycznego polimeru może mieć praktycznie nieskończoną gamę barw i właściwości. Z tego na pierwszy rzut oka niepozornego materiału możemy stworzyć z pomocą drukarki 3D praktycznie dowolny detal. Można nawet wydrukować działająca przekładnię zębatą z metalu.

Zobacz także:

Druk 3D części o dużych gabarytach metodą wytłaczania z granulatu.

Postęp w technologii wytłaczania dwuślimakowego skoncentrowany na mieszaniu.

Wytłaczanie analogów mięsa odpowiedzią na potrzeby konsumentów.

Filament ABS Akrylonitryl-Butadien-Styren.

Biodegradowalne polimery w różnych środowiskach.

Biodegradowalny filament - przyszłość druku 3D.

Polimer PLA jak powstaje i jakie ma właściwości użytkowe?

Popularne materiały (filamenty) termoplastyczne stosowane w drukowaniu 3D.

Produkty farmaceutyczne wytwarzane metodą wytłaczania.

Jaki i gdzie kupić filament - baza wiedzy o filamentach do druku 3D?

X

Poproś o kontakt

Imię i nazwisko:

Nazwa Firmy

e-mail

Telefon

Treść:


chat logo
Zadzwoń